Mięśniaki macicy: co warto wiedzieć?

Mięśniaki macicy to problem, z którym boryka się wiele kobiet w wieku rozrodczym. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości? Jakie objawy mogą świadczyć o początkach problemów z mięśniakami?

Czym właściwie są mięśniaki?


Mięśniaki traktowane są jako łagodna forma nowotworu, dlatego też w ich przypadku systematyczne badania oraz uważna obserwacja stają się sprawami niezwykle ważnymi. Na szczęście dla kobiet borykających się z tym problemem, mięśniaki macicy rzadko przybierają złośliwą postać. Jak wygląda mięśniak? Ma on formę włóknistego guzka, który tworzy się pod ścianką macicy lub pomiędzy tworzącymi ją mięśniami. Mięśniaki macicy mogą przybierać różne rozmiary, a im większe się stają, tym więcej problemów związanych z ich obecnością.

Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków?


Na to pytanie lekarze nie są w stanie odpowiedzieć jednym zdaniem, gdyż czynników mających wpływ na rozwój mięśniaków może wiele. Dość często główną przyczyną problemów jest nadmiar żeńskich hormonów. W niektórych przypadkach skłonność do mięśniaków okazuje się problemem dziedzicznym, w innych wiąże się z takimi problemami, jak nadwaga.

Jak w porę rozpoznać ten problem?


Objawy w przypadku mięśniaków macicy są dość charakterystyczne. Charakterystycznym symptomem są bóle podbrzusza oraz bolesne i obfite miesiączki. Mięśniaki często mogą być przyczyną bólu pojawiającego się podczas stosunku oraz upławów, których żadna kobieta nie powinna ignorować.

Bezcenna profilaktyka


W przypadku mięśniaków macicy, sprawą bardzo ważną staje się profilaktyka. Polega ona przede wszystkim na regularnych wizytach u ginekologa oraz na wykonywaniu podstawowych badań. Dzięki nim można w porę wykryć problem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Na czym może ono polegać?

Mięśniaki macicy kontra współczesna medycyna


W przypadku mięśniaków macicy zazwyczaj nie podejmuje się leczenia. W większości przypadków wystarczy obserwacja i regularne wykonywanie USG. Dzięki temu można sprawdzić, że mięśniaki nie powiększają się w podejrzanym tempie lub czy nie ulegają zezłośliwieniu. Leczenie operacyjne (chirurgiczne lub laparoskopowe) podejmowane jest w zasadzie tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko zezłośliwienia, lub gdy mięśniaki, ze względu na swe rozmiary lub położenie, stają się przyczyną bólu.

Mięśniaki macicy są jednym z wielu problemów, z jakimi mogą się zmierzyć kobiety w wieku rozrodczym. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie zmian pozwala w pełni kontrolować problem i uniknąć ewentualnych komplikacji. Z tego też względu regularne wizyty u ginekologa powinny stać się normą dla każdej z nas.

One thought on “Mięśniaki macicy: co warto wiedzieć?

  1. Czy mięśniak macicy może ewaluować w gorszą chorobę, a co gorsza w złośliwego raka?

Comments are closed.