Siódmy miesiąc ciąży: jak przebiega?

Początek 3 trymestru ciąży charakteryzuje się znacznymi ruchami płodu.

Siódmy miesiąc ciąży: rozwój dziecka.

Przyszłe dziecko zaczyna dawać o sobie znać! Kończy mu się miejsce w macicy. Za każdym razem, gdy przyszła matka kładzie się, on wykorzystuje to, by wić się. Nic nienormalnego.
Co widzimy w badaniu ultrasonograficznym? Paznokcie i włosy płodu zaczynają rosnąć w 27 tygodniu ciąży. Rozwija się jego zmysł dotyku i może zacząć ssać kciuk. W 28. tygodniu ciąży otwierają się oczy dziecka: jest ono wrażliwe na pieszczoty brzucha matki i może odczuwać ból.
Dziecko zaczyna słyszeć w 29 tygodniu ciąży: odbiera głos matki i wszystkie dźwięki z zewnątrz, jeśli są one powyżej 60 decybeli. W 30 tygodniu ciąży dziecko mierzy 38 cm i waży średnio 1,5 kg. W tym okresie ruchy dziecka są maksymalne: lepiej oddycha, funkcjonują jego ważne organy (nerki, żołądek, jelita). Nie jest jednak gotowy do przyjścia na świat: dzieci, które rodzą się w 7 miesiącu ciąży nazywane są „bardzo wcześniakami”.

Siódmy miesiąc ciąży: jakie są objawy?

Trzeci trymestr ciąży jest często najbardziej męczący: dlatego konieczne jest zapewnienie sobie odpoczynku! Specjaliści zalecają częste drzemki, dobre nawodnienie (aby zapobiec infekcjom dróg moczowych), zrównoważoną dietę (z dobrym spożyciem wapnia, żelaza i witamin). Zaleca się unikanie długich podróży i ryzykownych działań (na przykład przeprowadzki): w rzeczywistości przedwczesny poród może w 7 miesiącu zagrozić zdrowiu dziecka.
Przyszła mama może czuć się niespokojna, zestresowana, zmartwiona na myśl o porodzie i życiu z dzieckiem. Nie wpadaj w panikę, to normalne: nie wahaj się poprosić o pomoc psychologiczną, jeśli to konieczne.
Małe bóle i dolegliwości 3 trymestru ciąży. Oprócz żylaków, hemoroidów i bólu pleców, przyszła mama może cierpieć z powodu ciężkich nocy w siódmym miesiącu i aż do porodu: ma refluks żołądkowy, skurcze nocne, pilne i częste parcie na mocz. Ideałem jest spanie na lewym boku, pozycja, która poprawia powrót żylny.
To właśnie w 3 trymestrze ciąży najczęściej dochodzi do powikłań (dla przyszłej mamy).
1. Wysokie ciśnienie krwi.
Może to być poważne, nawet zagrażające życiu płodu. Dlatego tak ważna jest kontrola wagi i ciśnienia krwi, które nie powinno przekraczać 140/90.
2. Cukrzyca ciążowa.
Jest to nadmiar cukru we krwi. Może to spowodować, że nienarodzone dziecko będzie zbyt wysokie i ciężkie.
3. Zakażenia dróg moczowych.
Infekcje te są częste i mogą prowadzić do przedwczesnego porodu, dlatego też w czasie ciąży przeprowadza się comiesięczne badania moczu.
4. Niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Zastępowanie żelaza musi być przepisane przez lekarza: nie ma mowy o samoleczeniu! Zalecana jest dieta bogata w żelazo (wątroba cielęca, ryby, nasiona roślin strączkowych).
Toksoplazmoza pozostaje zagrożeniem w trzecim trymestrze ciąży. Jedzenie musi być zatem dobrze przyrządzone, a zasady higieny w kuchni muszą być przestrzegane. Należy pilnie zasięgnąć porady w przypadku nietypowej utraty płynów lub bardzo bolesnych i/lub częstych skurczów macicy.

Siódmy miesiąc ciąży: badania lekarskie.

7. miesiąc ciąży: jakie badania należy wykonać? W 7 miesiącu ciąży odbywa się 5 obowiązkowe badanie lekarskie w szpitalu położniczym u lekarza położnika-ginekologa lub położnej. Pozwala na badanie przesiewowe patologii 3 trymestru ciąży (nadciśnienie, cukrzyca ciążowa), ale także na ocenę zdrowia i rozwoju płodu. Zostanie pobrana próbka moczu i zbadane ciśnienie krwi, może być również przeprowadzone badanie pochwy.
Pod koniec 7 miesiąca ciąży (między 30 a 35 tygodniem życia) przeprowadza się badanie ultrasonograficzne w celu sprawdzenia wzrostu płodu, jego żywotności, ilości płynu owodniowego, położenia łożyska itp. W tym okresie zalecana jest wizyta u anestezjologa w szpitalu położniczym. To jest czas, aby porozmawiać, ewentualnie, o znieczuleniu zewnątrzoponowym.

One thought on “Siódmy miesiąc ciąży: jak przebiega?

  1. Ja w 7 miesiącu ciąży zaczęłam się męczyć każdą wykonywaną czynnością i zauważyłam znaczne zapotrzebowanie na witaminy i minerały w organizmie.

Comments are closed.