Co powoduje migrenę?

Migrena jest jednym z bólów głowy, który powoduje największą liczbę wizyt w gabinecie lekarskim – 15% populacji cierpi na nawracające migreny. Znajomość czynników sprzyjających jej wystąpieniu pomaga w zapobieganiu tej dolegliwości.

Wyjaśnienie procesu, w którym powstaje migrena i co powoduje te dokuczliwe ataki bólu głowy jest skomplikowane, częściowo dlatego, że nie wszystko jest w pełni wyjaśnione. Obecnie przyjmuje się teorię nerwowo-naczyniową. Według tej teorii migrena jest inicjowana przez mechanizm, który wpływa na struktury neuronalne w mózgu, które kończą się aktywacją układu naczyniowego opon mózgowych, ostatecznie odpowiedzialnego za ból.

Za wyzwalacz migreny uważa się bodziec, na który osoba cierpiąca na migrenę jest nadwrażliwa, prawdopodobnie w wyniku predyspozycji genetycznej. Bodziec ten może aktywować różne struktury układu nerwowego, tak że dominująca aktywacja w jednym z tych obszarów koreluje z klinicznymi cechami migreny. A z kolei ten bodziec może być różnego rodzaju:

Hormonalne: charakterystyczne jest, że spadek poziomu estrogenów przed miesiączką wywołuje atak migreny.
Dieta: niektóre pokarmy zawierające tyraminę (ser, orzechy, niektóre ryby w puszkach) oraz napoje alkoholowe mogą wywołać migrenę.
Czynniki środowiskowe i psychologiczne: sytuacje stresowe, niepokój, zmiany ciśnienia atmosferycznego itp. są potencjalnymi przyczynami migreny.

Aktywacja regionu zwanego podwzgórzem jest odpowiedzialna za prodromy (wcześniejsze odczucia dyskomfortu), które są odczuwane przez pewien odsetek migrenowców na godziny lub dni przed wystąpieniem migreny.

Aktywacja kory mózgowej, zwłaszcza w części potylicznej, jest związana z obecnością aury migrenowej, która jest zjawiskiem, na ogół pochodzenia wzrokowego, pojawiającym się na kilka godzin lub minut przed atakiem.

Wreszcie aktywacja jąder w pniu mózgu wywołuje aktywację włókien czuciowych, zwłaszcza nerwu zwanego nerwem trójdzielnym. Nerw ten unerwia naczynia krwionośne opon mózgowych, a jego aktywacja powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zapalenie tych naczyń, co odpowiada za sam atak migreny. Nie wiesz, jak wyleczyć migrenę? Sprawdź w linku: https://migdalki.pl/jak-leczy-sie-bole-migrenowe