Upławy u kobiet mogą wystąpić w każdym wieku, także wtedy, kiedy już nie występuje miesiączka. Wówczas kobiety mogą zauważyć wydzielinę, której barwa, zapach i ilość odbiegają od normy (w I fazie cyklu miesięcznego wydzieliny prawie nie ma; w drugiej śluz jest obfity i w konsystencji przypomina białko jaja kurzego; w III – jest on mniej przejrzysty; IV faza to miesiączka). Poznajmy takie oto najczęstsze przyczyny upławów:
1). Grzybica – za jej rozwój odpowiadają grzyby z rodziny Candida. Naturalnie bytują one na skórze i śluzówkach, ale zaczynają się nadmiernie mnożyć, kiedy spada odporność (na przykład po antybiotykoterapii) lub na skutek przegrzania miejsc intymnych (na przykład w czasie długiej podróży). Infekcji sprzyjają też zaniedbania higieniczne, współżycie z zakażonym partnerem i korzystanie z przyborów toaletowych chorego (na przykład ręczników). Oto typowe objawy: świąd i pieczenie okolic intymnych, ból przy oddawaniu moczu oraz bezwonne, grudkowate upławy wyglądem przypominające twaróg. Wargi sromowe pokrywa białawy nalot. Terapia: ginekolog zleci nam leki przeciwgrzybicze (maści, globulki dopochwowe), a kiedy trzeba – także leki doustne. Taką kurację powinien też przejść partner.
2). Rzęsistkowica – sprawcą jest w tym przypadku rzęsistek pochwowy (łacińska nazwa to „Trichomonas vaginalis”). Ten pierwotniak może się do pochwy wprowadzić w efekcie współżycia z zakażoną osobą, ale też kiedy korzystamy z jej ręcznika, gąbki do mycia czy siadamy na ten samej desce klozetowej. Oto typowe objawy: obfite, pieniste upławy o żółtej lub zielonkawej barwie i nieprzyjemnym zapachu oraz świąd i podrażnienie miejsc intymnych. Terapia: ginekolog zleci nam specjalistyczne, dostępne na receptę leki. Terapii musi się też poddać partner, nawet jeżeli nie ma żadnych objawów infekcji.
3). Chlamydioza – należy wiedzieć, że odpowiedzialna za nią bakteria (z reguły Chlamydia trachomatis) przenosi się przeważnie w trakcie stosunku bez użycia prezerwatywy. Oto typowe objawy: o takim zakażeniu świadczą między innymi ropne upławy o konsystencji śluzu, pojawia się też pieczenie w trakcie oddawania moczu. Terapia: lekarz przepisze nam doustny antybiotyk. Kurację powinien przejść także partner. To ważne, żeby leczenie doprowadzić do końca (nawet, jeżeli objawy wcześniej ustąpią), ponieważ choroba może nawracać i między innymi prowadzić do niepłodności.
4). Waginoza – to inaczej bakteryjne zakażenie pochwy. Wywołują je bakterie beztlenowe, które i normalnie obecne są w pochwie. Na skutek jednak zachwiania równowagi flory (na przykład w efekcie osłabienia czy antybiotykoterapii) nadmiernie się namnażają. Infekcji sprzyjają też na przykład irygacje pochwy czy nieodpowiednia higiena. Oto typowe objawy: białawe, wodniste upławy o rybim zapachu oraz świąd i pieczenie w miejscach intymnych. Terapia: lekarz przepisze nam antybiotyki (doustnie lub dopochwowe).
Dodatkowa uwaga – w przypadku infekcji intymnej lepiej nie leczyć się na własną rękę.