Jakie są objawy infekcji intymnej i jak ją leczyć?

Zakażenia pochwy to bardzo częsty problem. Co czwarta pacjentka zgłasza się do lekarza ginekologa właśnie z powodu infekcji intymnej. Może ona dotknąć każdą kobietę, niezależnie od wieku i tego, czy jest aktywna seksualnie, czy nie. Problem pojawia się, kiedy zaburzona zostaje naturalna równowaga mikrobiologiczna pochwy.
Niskie pH (3, 6- 4, 5), stała temperatura, wilgotność i flora bakteryjna z przewagą dobroczynnych bakterii Lactobacillus vaginalis- to nasz naturalny system obronny przed infekcjami pochwy. Niestety na skutek spadku odporności organizmu i działania różnych czynników zewnętrznych równowaga pochwy może zostać zachwiana, co ułatwia namnażanie się chorobotwórczych bakterii, pierwotniaków i grzybów. Powodują one infekcje intymne.
Sprawdź, jak leczyć infekcję intymną i uchronić się przed ponownym zachorowaniem w przyszłości.

Przyczyny i objawy infekcji intymnych.


Z infekcje pochwy odpowiedzialne są chorobotwórcze drobnoustroje takie jak:
– bakteria Gardnerella vaginalis,
– bakteria Mycoplasma hominis,
– pierwotniak Trichomonas vaginalis,
– grzyb Candida albicans.
Do najczęstszych objawów zakażenia pochwy należą upławy, czyli obfita wydzielina o nietypowej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu. Może ona być biała, grudkowata (infekcja grzybicza pochwy), szaro- biała i nieco mniej obfita (bakteryjne infekcje pochwy) lub żółto- zielonkawa, pienista (infekcja pochwy wywołana przez rzęsistka). Może pojawić się tez nieprzyjemny zapach miejsc intymnych przypominający nieświeżą rybę lub ostry kwas.
Pojawia się też bardzo uciążliwe swędzenie okolic intymnych, zaczerwienienie, podrażnienie, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, a niekiedy również wysypka.
W ostrych stanach możemy odczuwać też bóle brzucha o różnym stopniu nasilenia oraz gorączkę i ogólne rozbicie.
Choć stosunkowo rzadko, to zdarza się również, że infekcje intymne przebiegają bezobjawowo.

Leczenie infekcji intymnych.


Diagnostyka zakażenia intymnego polega na wykonaniu badania ginekologicznego, podczas którego lekarz ocenia zewnętrzne narządy płciowe, zmiany chorobowe w śluzówce pochwy i szyjki macicy. Bardzo często pobierany jest również wymaz, w celu dokładnego określenia, jaki patogen wywołał infekcję i doborze najskuteczniejszego leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku nawracających infekcji pochwy, z którymi boryka się wiele kobiet.
Leczenie jest doustne oraz dopochwowe w postaci specjalnych globulek, kremów lub pianek.
Rzęsistkowica oraz zakażenia bakteryjne wymagają podania antybiotyku. Najczęściej stosuje się metronidazol oraz klindamycynę.
Z kolei przy infekcji grzybiczej podaje się leki dopochwowe zawierające imidazol lub nystatynę.
Podczas leczenia infekcji intymnej, konieczne jest zaprzestanie współżycia. A w przypadku zakażenia rzęsistkiem, aby terapia była skuteczna, konieczne jest leczenie obojga partnerów.
Na rynku dostępnych jest również wiele skutecznych preparatów na infekcje intymne wydawanych bez recepty. Działają one zarówno na grzyby i bakterie. Pamiętajmy jednak, by sięgając po nie, ścisłe przestrzegać zaleceń producenta, a jeśli po kilku dniach infekcja nie ustępuje, niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa.

Profilaktyka infekcji intymnych.


Lekarze alarmują, że coraz więcej kobiet boryka się z nawracającymi infekcjami intymnymi, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Jej podstawą jest odpowiednia higiena i pielęgnacja okolic intymnych.
Do mycia warto używać specjalnych preparatów do higieny intymnej o niskim pH, zawierających substancje łagodzące podrażnienia i łagodne środki myjące. Pamiętajmy, aby podmywać się zawsze od przodu do tyłu, a nie odwrotnie, ponieważ łatwo można przenieść w okolice intymne bakterie z okolic odbytu. Unikajmy też wprowadzania środka myjącego do wnętrza pochwy- służy on do higieny zewnętrznych narządów płciowych.
Bardzo istotny jest również zdrowy styl życia (unikanie używek, wysypianie się), a także odpowiednia dieta. Unikajmy nadmiaru cukru, który może przyczyniać się do zakażeń grzybiczych. Warto włączyć też do codziennej diety, zawierający dobroczynne szczepy bakterii jogurt naturalny.
Ważne jest też noszenie przewiewnej, nieobcisłej bielizny z włókien naturalnych takich jak bawełna, len, czy jedwab, a unikanie bardzo obcisłej bielizny i ubrań z poliestru, elastanu i innych syntetycznych materiałów, które utrudniają skórze oddychanie.