Oczywiście banalną i ciągle powtarzaną zasadą jest ta, która mówi o tym, że powinniśmy co jakiś czas (regularnie) kontrolować swoje zdrowie. W tym temacie zajmiemy się kalendarzem badań lekarskich opracowanych przez najlepszych lekarzy-specjalistów, przeznaczonych dla kobiet. Oto zaktualizowane porady, w jakim wieku, i na co powinniśmy wykonywać badania, i co jaki czas. Oto one:
1). W 25 roku życia – wtedy jest czas na pierwszą cytologię u lekarza ginekologa. Należy wiedzieć, że od tego momentu do końca życia powinno się ją powtarzać minimum 1 raz na 3 lata (w przypadku jeśli wynik będzie prawidłowy, a specjalista nie zaleci inaczej). Ponadto średnio co 1-3 lata wskazane jest USG gruczołów sutkowych.
2). Od 30 roku życia – wtedy zalecane jest samobadanie piersi 1 raz w miesiącu. Najlepiej dopytujmy lekarza ginekologa, w jaki sposób prawidłowo je robić. Możemy także sprawdzić to na przykład na stronie: www. zwrotnik. raka. pl. Do tego – USG piersi 1 raz na 1-2 lata, morfologia krwi i badanie ogólne moczu przynajmniej 1 raz na 3 lata.
3). Od 40 roku życia – od tego momentu życia powinniśmy wykonać takie badania jak: cytologia, samobadanie i USG piersi oraz morfologia i badanie ogólne moczu. Do tego pakietu należy dołożyć: badanie krwi na poziom cholesterolu (całkowitego, frakcji LDL i HDL) oraz trójglicerydów, a także glukozy 1 raz w roku, USG transwaginalne 1 raz na 2 lata, EKG spoczynkowe 1 raz na 2-3 lata, badanie okulistyczne 1 raz na 2-3 lata, badanie krwi na ilość hormonów związanych z pracą tarczycy TSH, FT3 i FT4 1 raz na 5 lat, RTG klaski piersiowej 1 raz na 5 lat.
4). Od 50 roku życia – powinno się co miesiąc wykonywać samobadanie piersi, badanie poziomu cholesterolu, trójglicerydów i glukozy, badanie w ogólne moczu 1 raz w roku, EKG spoczynkowe 1 raz w roku, badanie hormonów związanych z pracą tarczycy TSH, FT3 i FT4 1 raz w roku, zamiast USG gruczołów sutkowych, mammografia 1 raz na 2 lata, USG transwaginalne 1 raz na 2 lata, cytologia co najmniej 1 raz na 3 lata, kolonoskopia (badanie jelita grubego) 1 raz na 5 lat, densytometria (badanie gęstości kości) 1 raz na 5-10 lat, badanie okulistyczne 1 raz w roku.
Sprawdź również https://psychoklinika.pl/psychiatra-warszawa-bielany/
Jestem zdania, że do ginekologa powinno się udać dużo wcześniej niż w wieku 25 roku życia. W ciele kobiety zachodzi wiele procesów przed ukończeniem tego wieku.