Jak wygląda brzuch młodej matki po porodzie? Jak szybko odzyskać płaski brzuch? Dokonujemy podsumowania.
Dlaczego po porodzie brzuch pozostaje opuchnięty?
To fakt: po porodzie brzuszek młodej mamy nie od razu staje się tak płaski jak kiedyś. Jest miękki, nieporęczny i to może być trochę przygnębiające. Ale nie panikuj: wkrótce wrócisz do swojego „ciała sprzed ciąży”.
Inwolucja macicy.
Tuż po porodzie dno macicy sięga poniżej pępka młodej mamy, co przyczynia się do wrażenia „dużego brzucha”. Macica będzie stopniowo powracać do swojej objętości sprzed ciąży: nazywa się to inwolucją macicy. Specjaliści szacują, że zjawisko to trwa około 2 miesięcy: tryb porodu, liczba urodzonych dzieci czy waga dziecka nie mają wpływu na tę inwolucję.
Linea nigra.
Ta brązowa linia, która pojawia się między kością łonową a mostkiem u niektórych kobiet w ciąży (a zwłaszcza u kobiet o ciemnej karnacji) jest związana z produkcją hormonu przez łożysko – hormonu melanotropowego. Często uważany za nieestetyczny, linea nigra stopniowo zanika po porodzie, zwykle w ciągu 2 do 3 miesięcy. W większości przypadków znika on całkowicie.
Rozstępy.
Mogą pojawiać się na brzuchu, ale także na udach, pośladkach i/lub piersiach. Rozstępy są wynikiem „rozdarcia” tkanki pod skórą na skutek przyrostu wagi i zmian hormonalnych – waga dziecka nie odgrywa jednak roli w ich powstawaniu. Istnieje czynnik rodzinny, który predysponuje do powstawania rozstępów: kobiety, które przechodzą pierwszą ciążę są również bardziej narażone na ich powstawanie.
Według specjalistów, rozstępy zwykle zmniejszają się w ciągu 3 do 4 miesięcy po porodzie. Rozstępy, które utrzymują się po tym czasie są niestety trwałe. Uważaj na obietnice marketingowe: kremy / oleje / suplementy diety, które mają sprawić, że rozstępy znikną, nie są zbyt skuteczne, według ekspertów. Po porodzie, jeśli rozstępy są naprawdę duże, można zaproponować zabieg laserem u dermatologa – efekty nie są jednak gwarantowane.
Brzuch po ciąży: rozejście mięśnia prostego.
Według badań od 30% do 55% kobiet cierpi na diastazę mięśnia prostego brzucha po porodzie. Diastaza mięśnia prostego brzucha jest oddzieleniem mięśnia prostego brzucha, mięśni brzucha, które normalnie powinny się stykać. Diastaza mięśnia prostego brzucha dotyczy głównie kobiet, które przed zajściem w ciążę przeszły uraz lub operację w okolicy lędźwiowo-miednicznej (złamanie miednicy, złamanie kręgów, operacja brzuszna itp.), kobiet w ciąży mnogiej (bliźniaki, trojaczki itp.) lub kobiet otyłych (wskaźnik masy ciała powyżej 30).
Rozejście charakteryzuje się bólem w dolnej części pleców (lumbago), ciągłymi wzdęciami, bólem podczas stosunku płciowego (dyspareunia) oraz wystającym, zwiotczałym brzuchem – tak jakbyś nadal była w ciąży! W przypadku wystąpienia tych objawów należy koniecznie umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa.
Jak ujędrnić brzuch po ciąży?
Aby szybko wrócić do formy, niektóre młode matki dzień po porodzie przechodzą na drastyczną dietę. Zły pomysł. Ponieważ dieta niskokaloryczna (zawierająca mniej niż 1500 Kcal dziennie) może być odpowiedzialna za znaczne zmęczenie. Jest to złe dla matki, dla dziecka i dla ustanowienia więzi emocjonalnej między nimi.
Ponadto, jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, powinnaś wiedzieć, że dieta niskokaloryczna może wpłynąć na jakość mleka matki. Jeśli naprawdę martwisz się o swoją figurę, umów się na wizytę u dietetyka-żywieniowca – żadnej „domowej diety”!
Czy można robić przysiady po porodzie? Tak, ale nie od razu! Przed przystąpieniem do ćwiczeń mięśni brzucha należy bezwzględnie poddać się rehabilitacji krocza – w przeciwnym razie ryzykujemy nietrzymaniem moczu lub (co gorsza) wypadnięciem (zejściem się narządów).
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną po porodzie, eksperci zalecają delikatne spacery i pływanie zaraz po ustaniu krwawienia; rehabilitację krocza około 6 tygodni po porodzie; delikatne ćwiczenia brzucha zaraz po zakończeniu rehabilitacji krocza (i zawsze pod nadzorem fizjoterapeuty lub osteopaty); oraz uprawianie sportu w domu lub na świeżym powietrzu co najmniej 4 miesiące po porodzie. Bieganie jest dozwolone dopiero po roku od porodu.
Brzuch po ciąży: najlepsze ćwiczenie.
Jak wyjaśniono powyżej, z ćwiczeniami brzucha należy poczekać do czasu rehabilitacji krocza i uzyskania zielonego światła od ginekologa lub położnej.
Deska.
Połóż się na brzuchu na macie do jogi, a następnie stań na przedramionach i palcach stóp. Zwróć uwagę na wyrównanie czubka głowy, barków, miednicy, kolan i kostek. Nogi razem, patrząc na podłogę między przedramionami. Wciągnij brzuch, podnieś pępek i skurcz krocze. Oddychaj normalnie i spokojnie.
Rób to codziennie przez 30 sekund, 45 sekund, a następnie przez 1 minutę. Celem jest wykonanie 4 1-minutowych sekwencji z 30 sekundami odpoczynku (nie zapomnij pić) pomiędzy każdą sekwencją.